WYDŁUŻONY CZAS OCZEKIWANIA NA ROZPOZNANIE SPRAWY

W związku z częstymi pytaniami, kiedy w sprawie zostanie wyznaczona rozprawa
i dlaczego proces tak długo trwa, odpowiadam, że niestety należy uzbroić się w cierpliwość.

Sądy warszawskie to najbardziej obłożone sądy w Polsce. Do tego dochodzi okres ograniczonego funkcjonowania sądów od marca do maja br., kiedy z powodu koronawirusa większość terminów rozpraw została odwołana. Dodatkowo mamy okres wakacyjny i związane z tym urlopy sędziów i pracowników sądów.

Odwołane w związku z pandemią rozprawy nie korzystają niejako z przywileju pierwszeństwa
w wyznaczeniu nowego terminu. Nie jest tak, że rozprawa w innej sprawie zostaje przesunięta i w tym terminie odbywa się rozprawa, która miała odbyć się w kwietniu, bądź w maju.

Jeżeli w sprawie nie są podejmowane przez sąd czynności przez okres 2-4 miesięcy (nie wliczając okresu „zamknięcia sądów” w marcu, kwietniu i maju) to obecnie w sądach nie jest to sytuacja nietypowa.

Pamiętajmy też, że nie wszystko, co istotne w sprawie dzieje się na rozprawie. Przykładowo, jeżeli akta sprawy zostały przesłane do biegłego, który sporządzi specjalistyczną opinię to wprawdzie oczekiwanie na opinię trwa najczęściej wiele miesięcy, ale nie oznacza to, że mamy do czynienia z bezczynnością sądu.

Miejmy jednak nadzieje, że rosnąca ilość spraw do rozpoznania, skłoni sędziów do pomijania dowodu z przesłuchania świadków nie wnoszących niczego do sprawy.

 

13 sierpień 2020